Dlaczego warto dbać o samochód?
 • 1474
 • 9

Dlaczego warto dbać o samochód?

Samochód dla wielu z nas jest czymś więcej, niż tylko przyrządem do jeżdżenia z punktu A do punktu B. Jeśli pragniemy, by służył nam bez zarzutu przez długi czas, warto o niego dbać. Stare porzekadło „lepiej zapobiegać niż leczyć” sprawdza się również w motoryzacji. Na co może z wiekiem „cierpieć” nasze auto? Jak zdiagnozować drobną usterkę zanim przerodzi się ona w poważną awarię? Poniżej znajduje się kilka zasad, których należy przestrzegać, aby samochód zawsze był sprawny i niezawodny.

Po pierwsze obserwuj kontrolki

W każdym aucie, na panelu prędkościomierza lub w jego okolicach znajdują się kontrolki, które należy obserwować. Producenci przyjęli zasadę, że żółta kontrolka to kontrolka ostrzegawcza, a czerwona kontrolka to kontrolka awarii, której zapalenie się sygnalizuje konieczność przerwania jazdy i udania się do warsztatu. Żółte kontrolki najczęściej oznaczają awarię żarówki lub inną, z pozoru błahą rzecz. Zapalenie się czerwonej kontrolki informuje np o niskim ciśnieniu oleju lub awarii poduszki powietrznej.

Regularnie sprawdzaj poziom płynów eksploatacyjnych

Regularna kontrola poziomu płynów eksploatacyjnych również wydłuża żywotność auta. Odpowiedni poziom oleju pozwala na właściwe smarowanie wszystkich podzespołów silnika, odpowiedni poziom płynu hamulcowego odpowiada za poprawną pracę hamulców, a odpowiedni poziom płynu chłodniczego pozwoli zapewnić optymalną temperaturę silnika.

Używaj zimą zimowego płynu do spryskiwaczy

Gdy nadchodzi zima, używaj wyłącznie mrozoodpornego płynu do spryskiwaczy. Płyn letni zamarznie podczas pierwszych mrozów. Gdy zbiornik będzie wypełniony nim po brzegi, po zamarznięciu może go rozsadzić.

Przestrzeganie powyższych zasad nie tylko przyczyni się do wydłużenia żywotności samochodu, ale i poprawi bezpieczeństwo. Jeżdżąc sprawnym autem nie spowodujemy raczej wypadku w wyniku niepoprawnego działania któregoś z jego podzespołów.

ZOSTAW KOMENTARZ

Po dodaniu, postaramy się jak najszybciej opublikować komentarz.

9 COMMENTS

 • Kamil
  10 października, 2017, 12:29 pm REPLY

  Myślę, że warto również wspomnieć należy o myciu i sprzątaniu samochodu. Odpowiednio zabezpieczony lakier lepiej będzie sobie radził w zimową porą. W tym celu warto zaopatrzyć się w kosmetyki i akcesoria, które pomogą nam zrealizować ten plan.

 • filipo
  30 stycznia, 2021, 8:05 pm REPLY

  warto dbać, bo posluzy nam na lata! bardzo wazna jest kondycja silnika, więc trzeba dobrac od samego początku dobry olej. No i tutaj zdecydowanie polecam hyundai xteer – super pd względem zabezpieczenia od zanieczyszczeń, temperatury i gładko na nim silnik pracuje

 • filipo
  30 stycznia, 2021, 8:05 pm REPLY

  warto dbać, bo posluzy nam na lata! bardzo wazna jest kondycja silnika, więc trzeba dobrac od samego początku dobry olej. No i tutaj zdecydowanie polecam hyundai xteer – super pd względem zabezpieczenia od zanieczyszczeń, temperatury i gładko na nim silnik pracuje

 • Karol_ Florek
  19 lutego, 2021, 3:02 pm REPLY

  na pewno o auto trzeba dbać z zewnątrz gdy sie nie ma garażu, wtedy pogoda bardzo wplywa na stan.a no i trzeba pamiętać o podstawie czyli silnik. no i olej – syntetyk najlepiej, bo zapobiega awariom, dobry skład. sam mam hyundai xteer i na inny nie zmienie

  • KamilkaKami@Karol_ Florek
   19 marca, 2021, 7:15 pm REPLY

   Tez mam olej z hyundai xteer i na nim silnik pracuje mega sprawnie!! chwale bardzo, żadnych zatarc, niespodziewanych awarii itp. Do tego zuzycie paliwa jest jakby mniejsze, super!

 • Milenka90
  22 lutego, 2021, 7:24 pm REPLY

  warto dbać o auto pod każdym wzgledem, bedzie sluzyć na lata i o to w tym chodzi 🙂 mążdoradzil mi dbanie o silnik, jest najważniejszy. dlatego dolewam olej syntetyczny, bo najlepiej dziala na silnik. ten z hyundai xteer wplywa nawet na mniejsze zużycie paliwa 😀

© Copyright 2017 mcc24.eu